Ranní káva je základem dopolední rutiny mnoha lidí. Její milovníci se shodnou na tom, že příliv energie je jedním z hlavních benefitů, který můžete pitím oblíbeného nápoje získat a má tedy blahodárný vliv na zdraví. Nemluvě o obsahu antioxidantů, podpoře mozkových funkcí a zlepšení sportovních výkonů, které káva nabízí – vašemu tělu porce kávy opravdu prospívá.
Co takhle posunout ochutnávku na vyšší úroveň a přidat jí ještě další benefity? Dočtete se o několika způsobech, jak si svůj šálek kávy více vychutnat a vylepšit nejen její chuť, ale I zvýšit její vliv na vaši pohodu
1. Správně kávová zrna uchovejte
Způsob skladování kávových zrn může ovlivnit chuť nápoje i přestože dopad na zdraví to mít nebude. Zakladatelka a generální ředitelka společnosti Kahawa 1893 a pěstitelka kávy třetí generace Margaret Nyamumbo píše: “Nepřáteli čerstvosti kávy jsou kyslík, vlhkost a světlo, takže chcete kávu držet mimo dosah těchto prvků.” Abyste se těmto třem NE vyhnuli, je důležité skladovat čerstvou zrnkovou kávu ve vzduchotěsné neprůhledné nádobě ve spíži, ve skříni nebo na kuchyňské lince. Snažte se, aby podmínky pro uchování byly co nejstabilnější a zkuste najít vhodné místo ideálně do 20 stupňů Celsia.
2. Kolagenový prášek: probuďte svoji pleť
Účinky syntetického kolagenu nejsou zcela jednoznačné a i přes množství studií nemusí mít jeho užívání viditelný efekt na pokožku a váš organismus. Nesporné však je, že prášek může obsahovat i aminokyseliny, jejichž pozitivní vliv je nepochybný. Proto jej neváhejte vyzkoušet a posuďte sami.
3. Kupujte tmavě pražená zrna: podpora mozku a nižší obsah akrylamidu
V knize This Is Your Brain on Food doporučuje nutriční psychiatr Uma Naidoo, M.D., kupovat tmavě pražená, čerstvá kávová zrna pro podporu mozkových funkcí. Ve srovnání se světle nebo středně praženou kávou mají tmavě pražená zrna obvykle nejnižší obsah akrylamidu.
“Akrylamid, chemická látka vznikající při pražení kávových zrn, může inhibovat neurotransmisi, ničit dopaminové neurony, a zvyšovat oxidační stres,” uvádí Naidoo. Jedním ze způsobů, jak chránit zdraví mozku, je vyhnout se této chemické látce a zvolit tmavší pražení.
4. Zrnkovou kávu umelte těsně před přípravou
Nejlepší způsob, jak optimalizovat chuť kávy, je kupovat celá zrna a každý den je čerstvě umlít. “Mletá káva ztrácí chuť tak rychle, že než se k vám dostane, je už v podstatě vyčichlá,” říká Nyamumbo. Zatímco celá zrna si svou chuť udrží déle, což prodlužuje trvanlivost zakoupené kávy. V případě automatického kávovaru tento problém odpadá.
5. Připravte si kávu za studena – metoda cold brew
Jako první se hodí vysvětlit co to je metoda cold brew, o které jste dozajista již slyšeli. Nebojte se, neznamená to, že byste měli pít studenou kávu například v zimě . Slovo “studená” ve slově cold brew se vztahuje pouze na samotný proces vaření, nikoli na konečný produkt. Kávu uvařenou za studena si můžete ohřát v malém hrnci. A jaký to má význam? “Cold brew káva má totiž asi o 65 % nižší kyselost než běžná horká káva, ..” říká registrovaná dietoložka Nour Zibdeh, M.S., RDN. To může usnadnit její pohyb ve střevech a snižovat nepříjemné pocity s pitím kávy spojené.
6. Energie po kapkách: vyzkoušejte mikrodávkování kofeinu
Už jste o tom slyšeli? Místo toho, aby ranní káva zahrnovala dva plné šálky, doporučuje gastroenterolog doc. Marvin Singh mikrodávkování kofeinu. Tento postup pomáhá eliminovat obávaný odpolední pokles hladiny kofeinu nebo nežádoucí nervozitu – a naopak vám během dne dodá postupné menší dávky energie.
“Může to vypadat tak, že ráno vypijete šálek kávy a po zbytek dne si dáte pouze zelený čaj,” píše. “Nebo ráno kávu popíjet pomalu, což vám může pomoci vypít přibližně 10 miligramů kofeinu najednou.” Pro srovnání, k dosažení optimálního energetického flow je zapotřebí asi 60 až 100 miligramů kofeinu, takže mikrodávkování může pomoci vytvořit a udržet tuto energii v průběhu času.
7. Přidejte rostlinné mléko
Nejste fanouškem černé kávy, ale nesnesete klasické mléko? Zadejte: mandle, oves, makadam, kešu, konopí, kokos – vše na co si vzpomenete a z toho pravděpodobně existuje i rostlinná forma mléka. Náhražky kravského mléka mohou být obzvláště vhodné pro všechny, kteří dodržují veganskou stravu. Navíc chutnají zatraceně dobře (zejména v latté).
Dokonce i výživová poradkyně a dietoložka Marisa Moore, MBA, RDN, L.D. (která dává přednost matcha před kávou), si občas vychutná latté z ovesného mléka s velkou dávkou skořice. Je to její oblíbená ranní káva.
8. Energetický boost: nezapomeňte na zdravé tuky
Přidání másla a/nebo MCT olejů do kávy může zlepšit vaše soustředění, stabilizovat hladinu energie a udrží vaše tělo déle syté. Totéž funguje i s domácí šlehačkou, kterou si jednoduše vyrobíte ze smetany a dostanete tak plnou krémovou chuť.
Existuje spousta způsobů, jak svoji ranní kávu vyladit. Už jen pouhá změna způsobu nákupu, skladování a přípravy zrnkové kávy může pomoci zlepšit chuť černého moku a vy si pak sami vyberete, jak Vám chutná nejlíp. Zkuste to!
Zdroj: mindbodygreen.com
One comment
Pingback:
Historie kávy: od objevu ke globálnímu fenoménu